Ubezpieczenia turystyczne

Komu jest potrzebne ubezpieczenie wakacyjne?

Każdy wyjazd poza nasze stałe miejsce zamieszkania wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem chwilowej lub trwałej utraty zdrowia, a nawet życia. Ograniczenie tego ryzyka jest szczególnie istotne w okresie wakacji i urlopu, które chcielibyśmy spędzić możliwie beztrosko i bezpiecznie. By wielomiesięczne planowanie wakacyjnych wojaży oraz znaczący budżet ciężko zapracowanych pieniędzy nie poszły na marne warto przygotować się na najgorsze nawet niespodzianki i poza niezachwianą wiarą, że „wszystko będzie dobrze” wykupić sobie indywidualne ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczenia turystyczne dostępne są w kilku wariantach, a najczęstszym kryterium podziału jest obszar geograficzny, w jakim zamierzamy spędzić urlop, np. „Europa i kraje basenu Morza Śródziemnego” lub „Cały Świat”.

Należy przy tej okazji nadmienić, że indywidualne ubezpieczenie turystyczne warto rozważyć niezależnie od tego czy wakacyjny wyjazd organizujemy we własnym zakresie czy korzystamy z usług biura turystycznego, które z zasady w cenę wycieczki wlicza koszt ubezpieczenia. Mając na uwadze własne bezpieczeństwo i potencjalne skutki jakiegokolwiek nieszczęścia podczas pobytu na wakacjach dobrym zwyczajem jest na każdy wyjazd indywidualny zaopatrzyć się w polisę turystyczną, a przy wyjazdach zorganizowanych zapozna ć się wcześniej ze szczegółami polisy ubezpieczeniowej, którą biuro podróży oferuje nam w ramach wycieczki. Bardzo często są to bowiem polisy „podstawowe”, czyli oferujące najmniejszy zakres ubezpieczenia. W takim przypadku rozsądnie będzie dokupić własną polisę, co po pierwsze jest możliwe, a po drugie niewiele kosztuje.

Osoby wypoczywające w krajach Unii Europejskiej mają ponadto możliwość skorzystania z doraźnej opieki medycznej w oparciu o tzw. Kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karty te można uzyskać BEZPŁATNIE w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Karty wydawane są indywidualnie na każdą ubezpieczoną osobę z przeznaczeniem dla konkretnego kraju Unii Europejskiej, a procedura jest dość prosta i szybka - w ciągu jednego dnia załatwimy wszystko. Karta EKUZ uprawnia do bezpłatnego skorzystania z pomocy medycznej we wskazanym kraju UE na zasadach obowiązujących w danym kraju. Oznacza to, że jako posiadacze Katy EKUZ traktowani jesteśmy tak samo jak obywatel danego kraju - za świadczenia, które są bezpłatne nie musimy płacić, a tam, gdzie wymagana jest opłata ponosimy ją w takiej samej wysokości jak obywatele kraju, w którym przebywamy. Uwaga, karta EKUZ uprawnia wyłącznie do leczenia w związku z gwałtownym pogorszeniem stanu zdrowia, nie zaś do planowego leczenia, np. szpitalnego czy stomatologicznego.

Co ubezpieczać na wakacje?

Wszystkie polisy ubezpieczenia turystycznego opierają się na podobnym, logicznym schemacie. Wykupując polisę musimy sprecyzować kilka istotnych szczegółów planowanego wypoczynku, by otrzymać konkretną propozycję cenową. Są wśród nich m.in.: wspominany wcześniej obszar geograficzny, w jakim chcemy wypoczywać, czyli „Europa i kraje basenu Morza Śródziemnego” lub „Cały Świat”. Poza tym bardzo istotny jest termin planowanego wypoczynku, czyli ilość dni oraz okres, w jakim będziemy przebywać na wakacjach. Bardzo często firmy ubezpieczeniowe sprzedają ubezpieczenia w pakietach obejmujących określoną ilość dni, np. 3, 7, 14, 30, co zawsze związane jest z ceną – im dłuższy pobyt, tym niższa cena jednostkowa. Z uwagi na indywidualny charakter polisy, kluczowym elementem jest ilość osób objętych polisą oraz ich wiek, jako że część polis oferuje zniżki dla dzieci. Większość polis uwzględnia również kryterium, które w znaczący sposób wpływa na cenę polisy, a mianowicie tzw. sporty ekstremalne, czyli np. amatorskie uprawianie sportów zimowych, wspinaczkę górską czy nurkowanie. Pytaniem, na które także możemy natknąć się we wniosku o zakup polisy turystycznej jest „wykonywanie pracy za granicą”. Duża liczba naszych rodaków, wykorzystujących wakacje do zarobkowania sprawia, że ubezpieczyciele asekurują się przed kosztami wypadków spowodowanych nie w czasie urlopu, ale w trakcie pracy sezonowej w obcym kraju.

Poszukując najlepszej polisy musimy zdecydować jakie rzeczywiste ryzyko chcemy zabezpieczyć i w jakim wymiarze. Zakres ubezpieczenia najczęściej obejmuje następujące parametry czy jak kto woli „produkty”:

1. koszty leczenia, w tym np. ratownictwa oraz poszukiwania
2. transport medyczny
3. transport zwłok
4. assistance, czyli natychmiastową pomoc w razie wypadku
5. następstwa nieszczęśliwych wypadków
6. OC, czyli odpowiedzialność cywilną
7. Ubezpieczeni bagażu podróżnego od utraty lub uszkodzenia, a także sprzętu sportowego

Podejmując decyzję o zakresie i wynikającej z niego sumie ubezpieczenia warto brać pod uwagę jak daleko i na jak długo jedziemy oraz w jakim otoczeniu będziemy przebywać. Daleki wyjazd własnym samochodem do kraju „egzotycznego” i turystycznie nieco „dziewiczego” z pewnością stwarza znacznie większe ryzyko niż „wypad za miedzę” do Słowacji czy Czech. W takiej sytuacji wyższa suma ubezpieczenia w zakresie: „transport medyczny” czy nawet „transport zwłok” mogą się okazać wydatkiem rozsądnym i wartym poniesienia. Inny wymiar ma też ryzyko, gdy podróżujemy sami i skazani jesteśmy wyłącznie na siebie, a inny w grupie przyjaciół, którzy w razie potrzeby są nam w stanie pomóc.

Niezależnie od sytuacji i okoliczności warto powiedzieć, że polisy ubezpieczenia turystycznego nie są drogie i z reguły trzyosobowa rodzina wyjeżdżająca na 15-dniowy urlop w ciepłej Chorwacji za przyzwoite ubezpieczenie z uwzględnieniem wszystkich wymienionych powyżej parametrów nie powinna zapłacić więcej niż 100 zł. Uwzględniając koszty całego wyjazdu i wypoczynku zagranicznego czy krajowego cena polisy jest niewielka i warto ją zapłacić za komfort spokoju i poczucia bezpieczeństwa.

Gdzie szukać ubezpieczenia?

Skoro wiadomo już, że polisę warto i trzeba wykupić, należałoby się zastanowić gdzie najlepiej będzie jej szukać. Na rynku istnieje wiele firm ubezpieczeniowych, które w swojej ofercie posiadają tego typu produkty. Oprócz firm stricte ubezpieczeniowych, coraz częściej ubezpieczenia turystyczne (i nie tylko) oferują banki, zwiększając kompleksowość sowich usług. Sposobów na wykupienie polisy jest więc prawie tyle, ilu planujących wakacyjny wyjazd wczasowiczów.

Najkrótszą i bardzo wygodną drogą nabycia polisy jest skorzystanie z naszego stałego brokera lub ubezpieczyciela, u którego kupiliśmy wcześniej polisę samochodową czy mieszkaniową. W takiej sytuacji wystarczy telefon do zaprzyjaźnionej Pani Zosi z firmy ubezpieczeniowej i poproszenie, by przygotowała nam najlepszą polisę o „takich to, a takich parametrach”. Skorzystanie z wypracowanych i opartych na zaufaniu kontaktów jest rozwiązaniem wyjątkowo wygodnym i zwykle niedrogim, gdyż obsługujący nas broker z reguły stara się utrzymać dobrego klienta i znajdzie nam optymalne ubezpieczenie, przygotuje wszystkie dokumenty i zaprosi nas do biura tylko w celu podpisania polisy, nawet sam do nas przyjedzie.

Innym sposobem wygodnego i dość pewnego zakupu ubezpieczenia turystycznego jest komputer z podłączeniem do Internetu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „ubezpieczenie turystyczne”, a potem odwiedzić po kolei strony kilku firm ubezpieczeniowych oraz banków, porównać ich oferty i nie ruszając się z krzesła dokonać zakupu polisy. Firmy ubezpieczeniowe i banki coraz częściej dla klientów dokonujących transakcji on-line dają nawet dodatkowe rabaty, co czyni tego typu zakup jeszcze bardziej opłacalnym.

Podążając tropem rozwoju techniki warto zdradzić niewtajemniczonym, że polisę ubezpieczenia turystycznego można zakupić bez ruszania się gdziekolwiek, tj. SMS-em, z fotela przed telewizorem lub samochodu przy użyciu telefonu komórkowego. Ta metoda jest idealna dla leniwych, ale i dla spóźnialskich, gdyż transakcji można dokonać nawet w drodze na urlop. O wspomnianej możliwości gros firm oferujących tę usługę informuje swoich klientów SMS-em właśnie, a akcja informacyjna z reguły rusza już na początku wakacji i trwa przez cały ich okres. Jak nietrudno się domyślić jest to oferta dla klientów, którzy w danej firmie już posiadają jakąś polisę.

Coś dla wypoczywających w kraju

Oprócz wielu polis ubezpieczenia turystycznego osoby planujące wypoczynek we własnym kraju mogą rozważyć skorzystanie z innego typu rozwiązania, którym jest indywidualne ubezpieczenie zdrowotne, czyli tzw. abonament medyczny. Tego typu abonamenty oparte są zwykle na ryczałtowej opłacie miesięcznej, której wysokość zależy od zakresu dostępnych usług medycznych. Im szerszy i bogatszy pakiet świadczeń, typ wyższa rata. Abonamenty medyczne są coraz bardziej popularne wśród zakładów pracy, które wykupują dla swoich pracowników tego typu ubezpieczenia jako „pozapłacowa forma motywacji i wynagradzania”.

Zaletą wspomnianych usług jest dostępność do pomocy lekarskiej na terenie całego kraju w wielu placówkach medycznych oraz zwykle towarzyszące tej usłudze całodobowe infolinie telefoniczne, w których można zasięgnąć informacji o możliwości skorzystania z pomocy na określonym terenie. Tego rodzaju abonament jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób wypoczywających w innej części kraju, gdyż bardzo często zapewnia szybki dostęp do lekarza w trybie „bez kolejki” lub przynajmniej „w pierwszej kolejności”, nie kosztuje nic więcej ponad comiesięczną opłatę abonamentową i gwarantuje dostęp do wielu placówek w całej Polsce.